Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Nowy SOR i lądowisko

Anetta Barna-Feszak, zastępcą dyrektora ds. finansowych lęborskiego szpitala otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP m.in. za swoją pracę nad projektem dotyczącym budowy lądowiska

We wtorek 23 października przy lęborskiej lecznicy oficjalnie oddano do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Nowy SOR i lądowisko

 2012-10-25 06:00 
Anetta Barna-Feszak, zastępcą dyrektora ds. finansowych lęborskiego szpitala otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP m.in. za swoją pracę nad projektem dotyczącym budowy lądowiska

Anetta Barna-Feszak, zastępcą dyrektora ds. finansowych lęborskiego szpitala otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP m.in. za swoją pracę nad projektem dotyczącym budowy lądowiska

( fot. mp )

Mikołaj Podolskimoje artykuly

We wtorek 23 października przy lęborskiej lecznicy oficjalnie oddano do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów.

To był dzień, w którym władze SPSZOZ Lębork mogły odebrać zasłużone gratulacje od przybyłych gości, wśród których znalazł się wojewoda Ryszard Stachurski, senator Kazimierz Kleina oraz wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski. Wszyscy byli zgodni, że ostatnie inwestycje, wśród których znalazły się m.in. modernizacja oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz rozpoczęcie termomodernizacji, to osiągnięcia, które zasługują na duże uznanie.


Nie ma się więc co dziwić, że dyrektor placówki Andrzej Sapiński otrzymał senackie wyróżnienie, zaś Anetta Barna-Feszak, zastępca dyrektora ds. finansowych, Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP za osiągnięcia w działalności na rzecz służby zdrowia. - Ten order należy zapisać na konto wszystkich osób uczestniczących w tych pracach – mówiła skromnie odznaczona.

 

Mimo wszystko lepiej go unikać

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, gdzie trafiają pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. po wypadkach. Szpital od dawna nosił się z zamiarem wyremontowania SOR-u, aż w końcu pojawiła się na to realna szansa. - W 2008 r. napisaliśmy dwa projekty: dotyczący SOR i dotyczący lądowiska – wspomina Barna-Feszak. - Wtedy przeszedł tylko ten pierwszy. Realizacja opiewała na kwotę 5,1 mln zł, a projekt zakładał coś więcej niż tylko modernizację oddziału, bo założyliśmy w nim również wniosek o dobudowanie pomieszczeń.


Sporo do tego dołożył powiat lęborski, ale zdecydowana większość środków pochodzi z pieniędzy unijnych. Do starej, liczącej 347 metrów kwadratowych części, dobudowano 280 m kw. powierzchni medycznej. Tam umiejscowiono pomieszczenie resuscytacyjne, intensywnej terapii, salę obserwacyjną i dwa gabinety konsultacyjne. Do tego doszło 270 m podpiwniczenia na pomieszczenie socjalne i szatnie dla pracowników.


Na wyposażeniu znalazły się trzy stoły operacyjno-zabiegowe i trzy sztuki lamp operacyjnych, siedem strzykawek automatycznych, analizator parametrów krytycznych, aparat USG, zestawy do intubacji, respirator stacjonarny, defibrylatory i kardiomonitory. Dofinansowaniem nie był za to objęty zakup sześciu łóżek za kwotę ok. 75 tys. zł, co było bardzo korzystną ceną, choć zrobiono to po kilku unieważnieniach przetargów. Jak zaznaczają władze lecznicy, to bardzo nowoczesny sprzęt, wyposażony m.in. w materace przeciwodleżynowe.

 

Można lądować

 

Znajdujące się przy ul. Staszica w Lęborku lądowisko dla helikopterów jest czynne już od kilku miesięcy i włączono je do systemu ratownictwa medycznego. Wciąż trwa natomiast procedura rejestracji go w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, która pozwoli je wykorzystywać choćby do lądowań śmigłowców biznesowych. Ta inwestycja kosztowała 1,67 mln zł i również tu 15 proc. środków dał powiat, zaś pozostałe 85 proc. pochodzą z programu unijnego. Miejsce startów i lądowań śmigłowców wyposażono w system naprowadzania HAPI. Dzięki nowoczesnym urządzeniom jest zatem w stanie obsługiwać również loty nocne. Czyni je to jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie.


Lądowisko jest większe niż standardowe, dzięki czemu będzie tam w stanie wylądować śmigłowiec Anakonda. Jedynym jego mankamentem może być to, że znajduje się 1,5 km od szpitala, jednak ta odległość mieści się w przyjętych normach, ponieważ czas transportu pacjenta na tym odcinku oszacowano na maksymalnie trzy minuty.

 

Postawiliśmy na zdrowie

 

Szpital myśli już o kolejnych inwestycjach, a samorządowcy wiedzą, że wszystko zmierza we właściwym kierunku i placówka dołącza do najlepszych w województwie. Receptą na sukces okazała się pomoc miasta, powiatu oraz profesjonalne podejście do projektów unijnych.


- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, z którego uzyskano tu dofinansowanie, jest niezwykle trudny – nie ukrywa wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski. - Jak patrzę na strukturę finansowania i widzę 85 proc. dofinansowania i tylko 15 proc. środków własnych, to musi to oznaczać, że to był znakomicie napisany projekt. Bo tylko znakomite projekty są w tej maksymalnej wysokości dofinansowane.


A starosta lęborski Wiktor Tyburski dodaje: - My w powiecie lęborskim, rozumiejąc brak środków finansowych, zastanawialiśmy się jak wybrać najbardziej istotną rzecz w tej kadencji. Wybraliśmy zdrowie. Nie znaczy to oczywiście, że wszystko inne pozostawiliśmy odłogiem, ale pierwszym z naszych priorytetów było właśnie zdrowie. Dzisiaj, w połowie kadencji, mogę już powiedzieć, że ten wybór był dobry.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Podobne wiadomości

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu