Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Odbudowa kolei z Wejherowa do Rybna

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji i elektryfikacji linii kolejowej, tym razem na odcinku Wejherowo-Rybno. Było o czym rozmawiać bo samorządy mogą otrzymać 85 proc. dofinansowania w ramach projektu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Odbudowa kolei z Wejherowa do Rybna

 2013-03-14 13:00 

fot. DD

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji i elektryfikacji linii kolejowej, tym razem na odcinku Wejherowo-Rybno. Było o czym rozmawiać bo samorządy mogą otrzymać 85 proc. dofinansowania w ramach projektu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na spotkanie przybyli wójtowie zainteresowanych gmin, Henryk Skwarło z Gminy Wejherowo i Zbigniew Walczak z Gminy Gniewino, przedstawiciele Wydziału Transportu Urzędu Marszałkowskiego oraz dyrektorzy Szybkiej Kolei Miejskiej i Polskich Linii Kolejowych. Całość poprowadził starosta wejherowski Józef Reszke. Głównym tematem drugiego już spotkania było omówienie działań, związanych z uruchomieniem połączenia pasażerskiego SKM do miejscowości Góra lub ewentualnie dalej do Rybna. Obecnie nieczynna linia kolejowa z Wejherowa do Garczegorza ma 63,5 km. Około 30 proc. tej linii zostało rozebrane lub rozkradzione. pozostała część podkładów oraz szyn kolejowych ze względu na stan techniczny jest niezdatna do ponownego wbudowania. Jednak dzisiejsza technika wskazuje, że wszystko jest wykonalne. Pozostaje tylko jeden problem – kto i w jaki sposób to sfinansuje. Szacunkowy koszt budowy 12 km toru wyniesie 36 mln zł. Można skorzystać z 85 proc. dofinansowania w ramach projektu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 30 mln 600 tys. zł, przy udziale własnym 5 mln 400 tys. zł.

- Myślę że dojdziemy do tego tym bardziej, że część pociągów może jeździć za Wejherowo – mówi Leszek Lewiński, zastępca dyrektora ds. techniczych PLK. - Są relacje do Luzina i Lęborka a mogą być do Orla i Góry Pomorskiej bo mamy linię kolejową nieczynną, która teraz czeka na swoje 5 minut.

Urzędnicy rozmawiali o możliwościach technicznych i finansowych rewitalizacji odcinka od Orla do Góry wraz z obsługą tych rejonów transportem szynowym. Czy będzie to tabor SKM czy tabor szynobusu z przesiadką na stacji w Wejherowie to już były rozstrzygnięcia drobne. Najważniejsze rozmowy toczyły się o to, aby odżyło coś co istnieje w terenie a nie jest wykorzystywane jako środek transportu pasażerskiego.

- Sporo pieniędzy na kolej otrzymamy z Unii Europejskiej, dlatego przy robieniu dokumentacji posuniemy się dalej do Rybna, gdzie kiedyś linia dzieliła się na bocznicę do Żarnowca – dodaje starosta powiatu Józef Reszke. - Technicznie jest to linia kolejowa w stanie nieczynnym, więc tylko potrzebne są stosowne decyzje do jej rewitalizacji.

Zainteresowane strony myślą o typowej linii regionalnej pasażerskiej a nie towarowej np. pod nazwą „Kaszubska Kolej Samorządowa”, z przystankami Cementownia, Orle, Góra Pomorska i Rybno, bo ludzi przybywa. Już teraz Bolszewo zamieszkuje 6000 osób a będzie więcej do 16 tys. mieszkańców dzięki deweloperowi Orlex.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2012-18 by Pomorze, Warmia i Mazury, Trójmiasto – Portal Informacyjny – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzyKontaktO portalu